Pasy w karate

Podstawowe informacje o pasach jakie są używane w karate.

ZNACZENIE KOLORÓW PASÓW W KARATE SHINKYOKUSHIN

Zawiązanie pasa nad centrum energii psychicznej i fizycznej – hara jest symbolicznym gestem oznaczającym połączenie umysłu i ciała. Kolory pasów nie są przypadkowe. Symbolizują powolny postęp, przechodzenie z jednego etapu na drugi, opanowanie własnego umysłu, ciała i emocji. Ich symbolika wiedzie w kierunku indyjskiej jogi, przypomina, że karate nie jest tylko fizycznym treningiem lecz filozofią życia, która ma swoje źródła we wschodnim pojmowaniu prawdy i rzeczywistości.kolorowych pasów pochodzi z judo. Opracował ją Kano Jigoro. Ojciec japońskiego karate Gichin Funa-koshi zaadoptował ją do karate, wprowadzając jednak pewne zmiany – miejsce subiektywnej oceny ucznia przez nauczyciela zajął egzamin.Początkowo były tylko białe, brązowe i czarne pasy, jednak z czasem dodano nowe kolory lepiej obrazujące stopień zaawansowania ucznia.

Światło jest najsubtelniejszym ze zjawisk, jest podstawą stworzenia. Wszystko co nas otacza, także my sami, jesteśmy wibrującą energią. Jednak to, co postrzegamy zamyka się między fioletem a czerwienią, reszta pulsuje zbyt wolno lub zbyt szybko, aby można ją zobaczyć. Kolory nie są obojętne, każdy ma swoją naturę, wiążą się z obiektem i stanem w jakim ten obiekt się znajduje. Mówimy, że ktoś czerwienieje ze złości, blednie ze strachu, żółknie z zazdrości…Siedem czakramów – Siła życiowa (ch’i, jap. Id) wnika do ciała człowieka wraz z oddechem i pożywieniem i manifestuje się najintensywniej w siedmiu czakramach – punktach energetycznych ułożonych wzdłuż kręgosłupa. Przedstawia się je zwykle jako kwiaty lotosu (o różnej ilości płatków), połączone z kręgosłupem cienką łodyżką. Każdy z nich wibruje inną energią ma swój zapach, smak i osobowość. Każdy ma swój kolor.

Muladhara czakra – znajduje się między organami płciowymi a odbytem. Związana jest z elementem ziemi i najbardziej fizycznym spośród kolorów -czerwonym. Dostarcza ciału witalności i energii, zaopatruje w nią wyżej położone czakramy.Svadhishthana czakra – leży w odległości trzech palców powyżej organów płciowych. Związana jest z elementem wody. Kieruje instynktami, odruchami fizjologicznymi i emocjami. Odpowiada jej kolor pomarańczowy. Medytacja nad nią rozwija równowagę ducha, daje pogodny i intensywny kontakt z otoczeniem.Manipura czakra – usytuowana jest w okolicy pępka. Związana jest z ogniem i słońcem. Odpowiada za poczucie własnego „ja”, ambicję, siłę woli i agresję. Pulsuje kolorem żółtym.Anahata czakra – umieszczona pośrodku klatki piersiowej wiąże się z elementem powietrza. Kieruje oddechem i pracą serca. Medytacja nad nią rozszerza pole świadomości, budzi bezinteresowną miłość, szlachetność i współczucie. Odpowiada jej kolor zielony.Yishudhi czakra – usytuowana w krtani kieruje mową, porozumiewaniem się i intelektem. Aktywizują ją ciemnoniebieskie drgania światła. Pamiętajmy, że głos człowieka jest niezwykle ważnym narzędziem — może leczyć lub zabijać, nieść ukojenie i niepokój. Odpowiada jej kolor ciemnoniebieski.Ajna czakra – zwana również trzecim okiem, znajduje się pośrodku czoła. Jest ośrodkiem koncentracji. Medytacja nad nią rozwija intuicję, instynkt, poznanie pozazmysłowe. Kieruje pozostałymi czakrami. Odpowiada jej kolor niebieski indygo.Sahasrara czakra – to punkt na czubku głowy (ciemię), który łączy człowieka z nieskończonością. Syntetyzuje wyższą energię kosmiczną, niczym pryzmat rozszczepia białe światło na siedem kolorów tęczy. Medytacja nad nią rozwija najwyższe formy świadomości i prowadzi do oświecenia.Zdobywanie kolejnych pasów to swego rodzaju podróż – tyle symboliczna co realna. Każdy etap to nowe zadania i pytania, to zdolność rozumienia prawdy, panowanie nad samym sobą, siła i mądrość. Im jest się na tej drodze dalej, tym większe pragnienie by codzienny trening pogłębić lekturą, medytacją spotkaniem z ludźmi.

BIAŁY PAS

Biel odbija wszystko i nie przyjmuje niczego. Zawiera bowiem w sobie całą gamę kolorów. Symbolizuje nadzieję, czystość, entuzjazm, możliwość zdobycia i przyjęcia wszystkiego. Podobnie jak czerń, w swojej najczystszej formie nie występuje w przyrodzie. Wraz z pierwszym treningiem biały pas traci swoją biel. Wchłania pot i kurz, powoli zmienia swoją dziewiczą, czystą barwę. Oprócz pasa czarnego, jest on chyba najważniejszy w życiu karateki. Od niego rozpoczyna się powolna wspinaczka w górę. Każdy, kto otrzyma swój pierwszy pas powinien się nim cieszyć. Powinien trenować w skupieniu i spokoju, uczyć się etykiety, właściwej postawy i wytrwałości. Nawet największy mistrz też kiedyś nosił biały pas.

POMARAŃCZOWY PAS

Po kilku miesiącach treningu biały pas zmienił swój kolor, pociemniał. Nadszedł moment aby przejść na kolejny etap i rozwiązać nowe problemy. Tak jak pomarańcz odpowiada materii, muladhara czakra i elementowi ziemi, tak trening pomarańczowego pasa związany jest z zachowaniem równowagi, poczuciem stabilności, nauką kontrolowania własnego ciała, postawy, pracą stóp i nóg. W niektórych krajach pas ten się pomija i uczniowie otrzymują od razu pas niebieski.

NIEBIESKI PAS

Wraz z otrzymaniem niebieskiego pasa uczeń rozpoczyna nowy etap -miękkiego dostosowania się, płynności ruchów, giętkości ciała. W Japonii ten etap nazywa sięmizu-iro-obi- „stopień koloru wody”. Symbolizuje płynność przepływającej wody i wiąże się z Svad-hishthana czakra. Woda pozostaje niezmienna bez względu na to, czy jest cicho szemrzącym strumieniem, spienioną rzeką, czy oceaniczną falą. Woda nie stawia oporu, zawsze ustępuje z drogi, ale tylko po to, by otoczyć i wypełnić. Dostosowuje się do kształtu filiżanki i miękko poddaje się twardej skale, po to by po jakimś czasie j ą skruszy ć… Trening błękitnego pasa to nauka miękkości, elastyczności, koordynacji techniki i wyczucia ciosu przeciwnika, dostosowania się do niego. To także przezwyciężenie pokusy aby zmniejszyć intensywność treningu, uciec od monotonii i jednostajności. To pierwsza poważna lekcja panowania nad sobą i stanem swojego umysłu. Prawdziwie niebezpieczny jest ten, kto nie okazuje gniewu!

ŻÓŁTY PAS

Po sześciu miesiącach solidnego treningu z „niebieskim pasem” można otrzymać pas żółty. Kolor żółty wiąże się z manipura czakra i elementem ognia. Związany jest z punktem, o którym tak dużo się mówi w japońskiej filozofii i samurajskiej tradycji sztuk walki. To szczególne miejsce, umieszczone w dolnej części brzucha jest magazynem psychicznej i fizycznej energii człowieka. Każdy, kto pragnie zdobyć ten pas, powinien sobie uświadomić, że siła mentalna jest nie mniej ważna od fizycznej. Prawdziwa siła zależy bowiem od mentalnej stymulacji i pracy umysłu nad ciałem. Karate, to coś więcej niż rozwój fizyczny.

KOLORY WYŻSZYCH STOPNI

„Nie popadaj w dumę. Skromność jest mądrością. Pycha – ignorancją. Unikaj spadającej skały, uciekaj, gdy przeczuwasz niebezpieczeństwo. Nie postępuj nierozważnie; woda zawsze podążą w dół”.

ZIELONY PAS

Zieleń jest mieszaniną żółtego (element ognia) i niebieskiego (element powietrza i pustki). Odpowiada mu usytuowana w pobliżu serca Anahata czakra. Zielony pas, lub trzecie i czwarte kyu to nauka panowania nad sobą i rozwijanie pozytywnego stosunku do ludzi i świata. Trudność tego etapu polega na tym, aby z całą mocą uświadomić sobie, że siła bez mądrości i współczucia jest jedynie destrukcją. To czas w którym trzeba zrozumieć, że nigdy nie pozna się całej prawdy i, że we wszystkim co nas otacza kryje się znacznie więcej niż mogą dostrzec oczy. To także czas by pomyśleć o diecie! W dzisiejszych czasach człowiek spożywa o wiele za dużo czerwonego mięsa. Jeśli nie można go całkowicie wykluczyć z jadłospisu, warto je choć trochę ograniczyć, a w to miejsce wprowadzić więcej „zielonych potraw” -surowych jarzyn i owoców. W pewnym sensie jest się tym, co się je. Nie można być jednak niewolnikiem żadnej diety. Zielony pas to dojrzałość, mądrość i miłość.

BRĄZOWY PAS

Brązowy pas znakomicie czuje swoje ciało, doskonale opanował wszystkie techniki. Potrafi wyjaśnić je młodszym kolegom jasno i precyzyjnie. Spokój i jasność płyną z własnego doświadczenia. Brązowy to mieszanina czerwonego, żółtego i niebieskiego – zadanie „brązowego pasa” to zachowanie równowagi między ciałem, duchem i duszą.

CZARNY PAS

Czarny jest kolorem siły. Powiązany z kolorem ciemnoniebieskim i piątym czakramem wykracza poza fizyczność i cielesność. Każdy, kto otrzymał czarny pas powinien wejrzeć w siebie, zadać sobie pytanie – Czy jest dostatecznie dojrzałym, zdać sobie sprawę ze stanu własnego umysłu. Można oszukać wszystkich lecz nie siebie. Zostało jeszcze wiele do zrobienia. Mistrzem zostaje ten, kto nie zaprzestaje wysiłku!

Opracowanie na podstawie Cameron Quinn – „The Budo Karate of Mas Oyama ”