Jestem za stary by trenować karate!

  • „Przyjdziesz poćwiczyć na trening karate?”
  • „Nie! Jestem za stary by trenować sztuki walki!”

Ludzie po 40-dziestce często wbijają sobie do głowy to stwierdzenie co jest nieprawdą lub dobrą wymówką aby zostać w domu zamiast zmusić swój organizm do lekkiego wysiłku. Z kardiologicznego punktu widzenia nigdy nie jest za późno by rozpocząć ruch fizyczny, a u większości ludzi raczej jest to wskazane. Każdy powinien wiedzieć, że sport rekreacyjny (niewyczynowy) to nic innego jak nasze zdrowie, ale problem tkwi w wykorzystaniu tego niezaprzeczalnego stwierdzenia przez ludzi.

Powody obstawania przy tym błędnym twierdzeniu są 2. Pierwszym z nich jest przeświadczenie że „W tym wieku już nie ma sensu, bo mogę narobić więcej szkód niż pożytku…”. Jest to bardzo mylne twierdzenie, ponieważ każda forma treningu ruchowego jest wskazana dla ludzi aby uniknąć nadwagi, nadciśnienia, problemów z kręgosłupem oraz wzmocnić mięśnie, kości, a także po dobrym treningu samopoczucie psychofizyczne.
Drugą wymówką dla starszych osób jest myślenie, iż „Intensywne tempo życia nie pozostawia dzisiaj wiele czasu (a nieraz po męczącym dniu sił i chęci) na jakąkolwiek aktywność rekreacyjną”. O ile pierwsza wymówka jest związana ze zdrowiem to to twierdzenie jest już związane bardziej z brakiem motywacji do treningów. Ludzie nie wiedzą i nieraz nie chcą spróbować tego, że porządny trening zmęczy organizm, ale wzmocni stan psychiczny i nauczy ludzi do pokonywania słabości dnia codziennego.

Badania wskazują, że ludzie, którzy trenują rekreacyjnie żyją dłużej i o wiele mniej odwiedzają lekarzy. Poza tym sami doktorzy zalecają ruch w każdym wieku i nigdy nie jest za późno na niego. Wiadomo, że z wiekiem słabną zdolności ruchowe, wytrzymałościowe, ale najważniejsze żeby duch sportowy i motywacja były wyższe. Pamiętajmy, że wszystko zaczyna się w naszej głowie, to tam są nasze granice i blokady, które należy pokonywać z każdym dniem i treningiem.

Mądry i doświadczony instruktor wie jak poprowadzić dobry trening i od kogo ma ile wymagać, poza tym on nie ma być katem tylko motywatorem, który zachęca nas do pokonywania wcześniej opisanych granic. Dlatego dojrzały wiek nie jest wcale skreśleniem tego czy ktoś już nie powinien trenować karate. Przychodząc na trening karate lub samoobrony pokonujesz już jednego (lenia) z wielu przeciwników na swojej drodze treningowej.

W Tarnowskim Klubie Sportowym Karate Shinkyokushin zachęcamy do treningów w każdym wieku w 2 wersjach (samoobrona lub karate shinkyokushin). Treningi samoobrony są lżejszymi kondycyjnie treningami ponieważ przykładają one uwagę do prostych i skutecznych technik obrony, które nie wymagają dużych wysiłków fizycznych (ale to nie znaczy że treningi są pozbawione ćwiczeń ruchowych poprawiających kondycję i sprawność fizyczną, po prostu są one w mniejszych ilościach ). Natomiast treningi karate przykładają większą uwagę na kondycję i sprawność fizyczną, a także paleta technik obrony i ataków jest znacznie większa niż w samoobronie. Podczas treningów nikt się nie będzie złościł, że Ci coś nie wychodzi a tym bardziej wyżywał, wręcz przeciwnie zmotywujemy Cię do dalszej drogi karate lub samoobrony. Samoobronę i karate różni wiele aspektów, ale są też wspólne, które warto poznać a to wszystko wyjaśnimy już w kolejnym artykule, który ukaże się niedługo.

Podsumowując cały artykuł serdecznie zachęcamy osoby po dojrzałym wieku do treningów, bo na ruch w jakiejkolwiek postaci nigdy nie jest za późno. Zapraszamy na treningi samoobrony (pon. 19:30 i środa. 19:30) lub treningi karate (wt. 17:30 i czw. 17:30) w Tarnowie na ul. Krupniczej 8a. Przed zajęciami instruktorzy wytłumaczą i odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące treningów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.